Yeni Adresimiz : İncirli Caddesi No 9 / 8 Bakırköy İstanbul 0212 227 5519 - 0532 221 3007 WhatsApp Town Center'in yanında ana cadde üzerindeyiz, Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Kısırlık , tüp bebek , normal doğum takibi , sezaryen ve jinekolojik sorunlarınız için, ayrıca istenmeyen gebelikleri sonlandırmak, kürtaj fiyatları, kızlık zarı muayenesi, flep yöntemi kalıcı himenoplasti kızlık zarı dikimi fiyatı , vajinal estetik operasyonlar ve vajina daraltma ücretleri, labioplasti ameliyatları için bizi arayınız.
KIZLIK ZARI VE KÜRTAJ
kürtaj hakkında yasal bilgiler Kızlık zarı nasıl dikilir Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır Kızlık zarı türleri Kürtaj -*- Kızlık zarı -*- LAZERLE KIZLIK ZARI ONARIMI VE VAGİNAL DARATMA HAKKINDA GERÇEKLER BU BAŞLIKTAKİ YAZILARIMA MAKALELER BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Gebelik
Acaba Hamilemiyim
Hangi Doğum Yöntemi Seçilmeli?
D
ikişli doğum nedir
Epidural Anestezi
Sezeryan
Sezeryanın Gerekli Olduğu Haller
Bebek gelişim cetveli
Normal doğum
Gebelik ve aşılar
Gebelikte kabızlık ve basur
Gebelik ve Grip
gebelik ve diş problemleri
Hamilelik ve röntgen
DOWN SENDROMU tarama  
testleri
Suda doğum
Gebelikte ilişkinin sakıncalı olduğu durumlar
Gebelik ve karın çatlakları
Gebelik ve cinsel yaşam
Gebelik ve kanama
Genel bilgi "gebelik hakkında"

Erken doğum
Dış gebelik
Rahim içi bebek ölümleri
Düşükler
Gebelik sorunları
Ultrasonografi takipleri
Gebelik ve beslenme
Kordon kanı nedir ne işe
yarar
Tüp bebek nedir kimlere
uygulanır
Gebelik takvimi
Amniosentez, kordosentez, korion villus biopsisi
Hafta hafta gebelik
Geç doğum (miad aşımı)
Gebelik ve seyahat
Rutin testler
Gebelik ve epilasyon
Gebelik ve diabet
Gelişme geriliği
Gebelik ve saç boyama

Gebelik zehirlenmeleri
Placenta previa
Gebelik kararı aldığımızda neler yapmalıyız
Ultrason ile cinsiyet ne zaman anlaşılır
Suni Sancı
Çin takvimi
Doğum öncesi izin
Lohusalık ve bebek bakımı

hafta hafta lohusalık

Kısırlık "infertilite"

 Kısırlık nedir
 Kadınlarda kısırlık
 Erkeklerde kısırlık
 IVF "Tüp bebek"
 Tedavi yöntemleri 
 
Ovaryan hiper stimulasyon sendromu
 Pelvik inflamatuar hastalık(PID)
 yumurtlama günü
 Yapay Rahim
 Tüp bebek işlemlerinde devlet katkısı

Adet

 Adet düzeni
 Düzensiz adet
 Sancılı adet

 Adet gecikmeleri
 Premenstrüel sendrom

Cinsel Hastalıklar

 Genital siğiller  ve tedavileri
 Vajinal akıntılar
 Vajinitler
 Vajinal hijyen
 Vajinal tamponlar
 
 Genital herpes 
 Genital HPV enfeksiyonları

Cinsel Sorunlar

 Kadında Orgazm
 Orgazm Olamama 
 
Cinsel İsteksizlik
 Orgazm ve G noktası dolgu işlemi
 Vagina daraltılması
 Cinsellik hakkında sık sorulan sorular
 
Cinsel çekicilik
 Genital estetik
 erojen bölgeler
 Erkek cinsel organları

 Kadın Cinsel Organları
Cinsel ilişki pozisyonları
 Mastürbasyon
 lezbiyenlik
 Anal seks
 Penis büyütme ameliyatları
 Mutluluk çubuğu(penil protez)

Doğum kontrol
 Acil korunma
 Haplar ve etkileri
 Rahim içi araç spiral
 Depo ilaçlar (depo provera ,mesigyna)
 
Erkek için prezervatif
 Vazektomi

Kızlık zarı "hymen"
 Kızlık zarı nedir
 Kızlık zarı dikim yöntemleri
 Vagina estetiği

Rahim

 Rahim ağzı yaraları ve tedavi yontemleri 
simir(smear) testi
 Rahim anomalileri
 Rahim kanseri aşısı nedir kimlere uygulanır 
 
Dikkat dikkat( rahim ağzı kanseri aşıları hakkında)
 Miyomlar

Yumurtalık "over"
 Genel bilgi
 Over kistleri
 Over tümörleri
 Çikolata kistleri
 Polikistik over
 
Over torsiyonu
 Over kistleri hakkında ayrıntılı bilgi

Diğer Konu başlıkları

 

 Ağrılı cinsel ilişki
 Endometriosis
 Hormon bozuklukları aşırı kıllanma
 Vaginismus ve tedavisi
 Menopoz ve tedavisi
menopoz ve cinsel isteksizlik
MENOPOZ TESTİ
 Osteoporoz ve tedavisi
 Meme hastalıkları
MAMOGRAFİ
 Kendi kendine meme muayenesi

 
Selülit tedavisi
 
Mezoterapi bölgesel zayıflama

 
Hasta hakları
 
Hipokrat yemini 
 Sağlıklı beslenme
için taş devri diet listesi
Vaginismus ve botoks tedavisi
Derimiz neden yaşlanır
 Depresyon nedir
 
Panik atak
 
HEPATİT B den korunma yolları
Bölgesel zayıflama
Dudak dolgunlaştırma yöntemleri
meme kanseri hakkında uyarılar
 Kegel egzersizi
 jinekolojik muayene
 Meme kanseri

Makaleler
<?php echo $row_sonyazilar['yazigirisi']; ?>
# Konu : Rahim içi araç spiral

Rahim içi araçlar

  

  

Doğum kontrolü yöntemlerinden en popüler olanlarındandır.Nisbeten ucuzdur ,etkinliği fazladır.

     Gebelik tubaların fimbria adı verilen saçaklı uç bölümünde oluşur.Buradan tubaların solucanımsı hareketleri ile yaklaşık 5-7 gün arasında bölünüp olgunlaşarak rahme ulaşır.Rahim duvarına çengel gibi yapıları ile tutunur.Gömülür ve gelişimini sürdürerek gebelik kesesini oluşturur ve anne ile kan damarı bağlantıları kurarak beslenmeye başlar.Gebelik testleri bu safhada pozitif çıkar.Rahim içi araç yani RİA oluşmuş olan bu gebelik ürününün rahim içinde yuvalanmasını engelleyerek etkisini gösterir.Rahim içi ortam RİA üzerindeki bakırın oluşturduğu etkilerle endometriumun gebeliği kabul etme yeteneğini yok eder .Böylece oluşmuş olan gebelik yerleşemeden bozularak atılır.     

     RİA' lar takıldıkları andan itibaren etkilerini gösterir, çıkarıldıklarında da etkileri sona erer. Süreleri tiplerine ve içerdikleri bakır miktarına göre değişir.3 ila 10 yıl arası etki gösterirler.Ancak kişisel kanaatim 5 yıldan fazla aynı RİA nın tutulmaması  ve beş yılda bir değiştirilmesi yönündedir.

     Koruyuculuk oranı oldukça yeterlidir. Ancak yüzde yüz değildir.RİA takılan100 kadından biri RİA yerinde olmasına rağmen gebe kalabilir.

     RİA takılmadan önce tam bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Uygulamaya engel herhangi bir durum olup olmadığı tesbit edilmelidir.Eğer sorun yoksa adetin son günlerinde takmak en uygun olanıdır.Burada amaç muhtemel bir gebeliğin üzerine RİA takma riskinden kaçınmak ve adet dönemleri rahim ağzı daha gevşek olduğu için ağrısız bir biçimde RİA yı takabilmektir .Gerekirse lokal anestezi uygulanabilir.

     RİA düşük yada kürtajdan hemen sonra uygulanacağı gibi 1 hafta sonra da uygulanabilir. Kişisel görüşüm 1 hafta sonra takılırsa RİA ya uyum daha iyi ,ağrı daha az olmaktadır.Normal doğumdan  sonra altıncı haftadan ,sezeryandan sonra onikinci haftadan sonra güvenle uygulanabilir. Bazıları doğum ve sezeryandan hemen sonra takılabileceğini söylemektedirler. Ancak RİA nın atılma ,rahim içinde ters dönme ve özellikle sezeryan sonrası rahmi delerek batına kaçma riskleri vardır. Kişisel kanaaatim RİA nın doğum ve sezeryan sonrası hemen uygulanmaması yönündedir. Yİne doğum ve sezeryan sonrası RİA takmak için adet kanamasını beklemek gerekmez. 

     Eğer aktif bir enfeksion , rahim ağzı yaraları ,kalp kapak hastalıkları ,damar tıkanıklıkları varsa veya rahimde yapısal bozukluklar (çift rahim, septum ,rahim içi myomlar vs), kanser riski , kan hastalıkları(lösemi, trombositopeni gibi)varsa RİA tercih edilmez.

    RİA takılırken vagen dezenfekte edilir rahim ağzı uygun aletlerle tutulur RİA usulune uygun rahim içine itilerek takılılır.Rahim ağzından dışarıya ipleri yaklaşık 2 cm kadar olacak şekilde kesilir. Bu ipler daha sonra gerektiğinde RİA yı rahatça çekip çıkarabilmek içindir.Takıldıktan sonda kanama bitene kadar yada en az 3 gün ilişki yasağı verilir.Bu dönemde kasık ağrıları olabilir. Basit ağrı kesiciler kullanılabilir.10 gün sonra ilk kontrole çağırılır. Sorun yoksa 3 ay sonra yeniden konrole alınır.Bundan sonra yılda bir kere muayene yeterlidir. Bu muayenede ultrason ve smear alma işlemi de ihmal edilmemelidir.   

     RİA sonrası 3 ay kadar bel ve kasıklarda ağrı artrışı normaldir. Kanama miktarı ve akıntıda hafif artış görülür.İlişkide RİA iplerinin bazen hissedilmesi normaldir.Eğer çok rahatsız ediyorsa ipler biraz daha kısaltılabilir.

    RİA emin bir yöntemdir ancak dikkat edilmesi gereken kurallar da vardır. Eğer kanama bir haftadan fazla sürüyorsa, kullanılan pet miktarı aşırı artmışsa,ilişkide ağrı ve kanama oluyorsa, sürekli bel ve kasık ağrısı hissediliyorsa ve kokulu enfeksionlar ,rahim ağzında yaralar açılmışsa sorun var demektir.Derhal doktorunuza müracaat ediniz.Gerekirse de RİA nın çıkartılmasından kaçınmayınız.

     RİA rahim içinde durduğu sürece %99 gebeliği engeller. Ancak yerinden kaymışsa bu engelleme azalır ,gebelikler oluşabilir. RİA nın kayma riskinin en çok olduğu dönemler adet dönemleridir.Bu dönemde ilişki oluyorsa ve ağır sporlar koşu, uzun yolculuk yapılıyorsa yerinden adet kanı ile beraber kayabilir rahim ağzı kanalına inebilir.Bu durumda aşırı bel ve kasık ağrısı olur.Kanama durmaz ,azalmaz.Yapılacak tek şey spirali çıkartmaktır.

     RIA kullanırken gebelik oluşursa bu durumda eğer RİA gebelik kesesinin altında dışarıya yakın ise çıkartılır.gebelik devam edebilir.Rahim içinde RİA ve gebelik kesesi yan yana ise o zaman ya RİA yerinde bırakılarak gebeliğin takibi yapılar yada aile bilgilendirilerek kürtaj yapılır ve o esnada RİA da çıkartılır.Bebekte anomali riski bu son durumda artmıştır.

 

TÜPLERİN BAĞLANMASI (TUBA LİGASYONU)

     Tüpler rahim ile yumurta arasındaki boru şeklinde bir organdır.Spermler buradan geçerek yumurtayı bulur ve döller.Gebelik burada hücre bölünmeleri yaparak  yaklaşık bir hafta sonra rahme ulaşır ve yuvalanır.Eğer cerrahi bir işlemle bu yol kapatılırsa gebelik engellenmiş olur.3 çocuğu olan kadınlara 30 lu yaşlarda tavsiye edilebilir.

     Alt karın bölgesinden yapılan küçük bir kesi ile batına girilir ,tubalar bulunur ve usulüne uygun olarak bağlanır.Birdiğer yöntem laparoskopi denen ve ışıklı bir kamerayla batın içine gaz verek şişirip girmek ve batına sokulan diğer iki aletle tubaları yakalayark koterize edip kesmektir.Bu yöntemde hastanede kalış süresi daha kısadır.Tüp bağlama doğum ve sezeryan sonrası da yapılabilir. Bu yöntem %100 e yakın koruma sağlar ancak bazen tubalar kendi kendine yeniden açılmakta ve gebelikler oluşabilmektedir.Bazen bu açılma kısmi olursa dış gebelikler(Tüpte gebelik) oluşabilmektedir.

     Tubaların mikro cerrahi ile yeniden açılması mümkündür ancak başarı oranı düşüktür.Tüplerini bağlatmış ancak gebelik isteyen kadınlara öneri tüp bebek yöntemi olmalıdır.

      Tuba bağlanması ile beraber atipik karın ağrıları, adet düzensizlikleri ve menopozun hafifçe daha erkene gelmesi gibi sorunlar yaşanabilir.

     Sperm öldürücü kremler türünden kimyasal maddeler sadece diyafram veya prezervatif gibi bir korunma aracına yardımcı olarak kullanıldıklarında yararlıdırlar. Yalnız olarak uygulandıklarında güvenirlik oranları çok düşüktür.

  

 


 


Son Eklenen konular


Rastgele konular


En Çok okunan konular


Ultrason Videoları
Doğum Videoları
Mezoterapi bölgesel zayıflama
Selülit tedavisi
Kendi Kendine Meme Muayenesi
Meme hastalıkları
Osteoporoz ve tedavisi
Menopoz ve tedavisi
Vaginismus ve tedavisi
Hormon bozuklukları aşırı kıllanma
Endometriosis
Ağrılı Cinsel İlişki
Over torsiyonu
Polikistik Over
Çikolata Kisti
Over Tümörleri
Over kistleri
Yumurtalık over
Rahim kanseri aşısı nedir kimlere uygulanır
Rahim anomalileri
Rahim ağzı yaraları ve tedavi yöntemleri
Miyomlar
Vagina estetiği
Kızlık zarı nedir
Kordon kanı nedir ne işe yarar
Tüp bebek nedir kimlere uygulanır
Gebelik ve saç boyama
Gebelikte epilasyon
Gebelik ve seyehat
Gebelik ve beslenme
Hafta hafta gebelik
gebelik takvimi
Amniosentez, kordosentez, korion villus biopsisi
gebelik ve ultrasonografi takipleri
gebelik rutin testler
Gebelik ve diabet
Rahim İçi Gelişme Geriliği
Gebelik zehirlenmesi
Gebelikte kanama Placenta previa
Geç doğum miad aşımı
Erken doğum
Dış gebelik
Rahim içi bebek ölümleri
Gebelik ve kanama
gebelik ve düşükler
Gebelik sorunları
Gebelik
Vazektomi
Erkek için prezervatif
üç aylık korunma iğnesi
Rahim içi araç spiral
doğum kontrol hapları
Doğum kontrol ve Acil Korunma
Vajinal tamponlar
Vajinal hijyen
Vajinitler
Vajinal Akıntılar
Genital siğiller ve tedavileri
Adet öncesi gerginlik
Adet gecikmeleri
Ağrılı Adet Görme Sancılı adet
Adet düzensizliği
Adet düzeni
Kısırlık Tedavi yöntemleri
Tüp Bebek
Erkeklerde kısırlık
Kadınlarda kısırlık
Kısırlık nedir
Kürtaj
Kızlık Zarı Dikimi
Hamilelik şikayetleri gebelik sorunları
Rastgele gebelik takvimi
Kendi Kendine Meme Muayenesi
Gebelik zehirlenmesi
Rahim ağzı yaraları ve tedavi yöntemleri
Ağrılı Adet Görme Sancılı adet
Rahim kanseri aşısı nedir kimlere uygulanır
Over torsiyonu
Meme hastalıkları
Adet düzeni
Gebelikte kanama Placenta previa
Gebelikte epilasyon
Gebelik ve diabet
Doğum kontrol ve Acil Korunma
üç aylık korunma iğnesi
Gebelik
Vajinal Akıntılar
Dış gebelik
Menopoz ve tedavisi
Rahim İçi Gelişme Geriliği
Ultrason Videoları
Vajinitler
Adet gecikmeleri
Kızlık zarı nedir
Vaginismus ve tedavisi
Kızlık Zarı Dikimi
Kürtaj
Gebelik ve saç boyama
Yumurtalık over
gebelik ve düşükler
Kısırlık Tedavi yöntemleri
Vagina estetiği
Erkeklerde kısırlık
Over Tümörleri
Gebelik ve beslenme
Genital siğiller ve tedavileri
Rahim anomalileri
Gebelik sorunları
Adet düzensizliği
Kordon kanı nedir ne işe yarar
Tüp Bebek
Hafta hafta gebelik
Endometriosis
Erken doğum
Adet öncesi gerginlik
Tüp bebek nedir kimlere uygulanır
gebelik rutin testler
Kadınlarda kısırlık
Hamilelik şikayetleri gebelik sorunları
Selülit tedavisi
Amniosentez, kordosentez, korion villus biopsisi
Doğum Videoları
Osteoporoz ve tedavisi
Mezoterapi bölgesel zayıflama
Çikolata Kisti
doğum kontrol hapları
Erkek için prezervatif
Gebelik ve seyehat
Vajinal hijyen
Geç doğum miad aşımı
Polikistik Over
Kısırlık nedir
Gebelik ve kanama
Rahim içi araç spiral
Vajinal tamponlar
Vazektomi
Miyomlar
Hormon bozuklukları aşırı kıllanma
gebelik ve ultrasonografi takipleri
Over kistleri
Ağrılı Cinsel İlişki
Rahim içi bebek ölümleri
Rastgele gebelik ve ultrasonografi takipleri
Gebelik sorunları
Selülit tedavisi
Vajinitler
Kısırlık nedir
Rahim kanseri aşısı nedir kimlere uygulanır
üç aylık korunma iğnesi
Hafta hafta gebelik
Gebelik ve saç boyama
gebelik rutin testler
Gebelikte epilasyon
Gebelik ve beslenme
Doğum kontrol ve Acil Korunma
Polikistik Over
Gebelik ve seyehat
Adet öncesi gerginlik
Vajinal tamponlar
Miyomlar
Gebelik ve diabet
Over kistleri
Çikolata Kisti
Ağrılı Adet Görme Sancılı adet
Ağrılı Cinsel İlişki
Genital siğiller ve tedavileri
Vajinal hijyen
Kızlık Zarı Dikimi
Yumurtalık over
Meme hastalıkları
doğum kontrol hapları
Over torsiyonu
Adet gecikmeleri
Kendi Kendine Meme Muayenesi
Over Tümörleri
Kadınlarda kısırlık
Endometriosis
Erkek için prezervatif
Vazektomi
Mezoterapi bölgesel zayıflama
Kordon kanı nedir ne işe yarar
Adet düzensizliği
Kısırlık Tedavi yöntemleri
Doğum Videoları
Gebelik zehirlenmesi
Menopoz ve tedavisi
Amniosentez, kordosentez, korion villus biopsisi
Rahim ağzı yaraları ve tedavi yöntemleri
Adet düzeni
Gebelik ve kanama
Kızlık zarı nedir
Gebelikte kanama Placenta previa
Kürtaj
Vaginismus ve tedavisi
Gebelik
Rahim içi araç spiral
Hormon bozuklukları aşırı kıllanma
Tüp bebek nedir kimlere uygulanır
Rahim İçi Gelişme Geriliği
Ultrason Videoları
Hamilelik şikayetleri gebelik sorunları
Geç doğum miad aşımı
Osteoporoz ve tedavisi
gebelik ve düşükler
Erkeklerde kısırlık
Erken doğum
Rahim içi bebek ölümleri
Dış gebelik
gebelik takvimi
Vajinal Akıntılar
Tüp Bebek
Rahim anomalileri
Vagina estetiği
 
Dr. Turgay Karakaya

 Hakkımda
 Muayenehanem
 Randevu
 Yaptığım Ameliyatlar
 

Menu
Anasayfa
Konular
Makaleler
Forumlar
Günün Resmi
Linkler
Kayıt
Ziyaretçi Defteri
İstatistik
İletişim

Size özel

 Doğum videoları
 Ultrason videoları
 Hafta hafta gebelik
 Gebelik takvimi

Site içi Arama


Günün Resmi
Büyütmek için tıklayın
Gönderen Dr.Jinekolog
Doğum Videoları

Forum Başlıkları
: 8
 doğum kontrol nasıl olmalı?
2009-07-14 16:42:52

 HAMİLEYKEN ADET GÖRÜLMESİ ?
2009-07-14 16:40:12

 meme başı çöküklüğü
2009-07-14 16:38:35

 BARTOLİN KİSTİ
2009-07-14 16:36:01

 kurtaj
2009-07-14 16:33:49

 adet gecikmesi
2009-07-14 16:32:35

 Menopoz nedir?
2007-12-12 12:28:03

 Kendi kendine meme muayenesi
2007-12-04 05:56:40

» » Forumlar « «
Takvim
Nisan 2015
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Saat
Web'de Ara
web arama

 

 

Giriş
Rumuz:

Şifre:

Beni hatırla

Siteye kayıt olun
Şifremi Unuttum
Siteyi gezenler

0 üye ,4 misafir siteyi geziyor.
Sitelerimiz

   http://jinekolojidr.com   (YENİ SİTE)
  jinekologdr.com
  drjinekolog.com
  jinekologdoktor.org
  jinekologdoktoru.com
  uzmanjinekolog.com
  kadindogumuzmani.net

Yasal Uyarı!

Design by

Web Bilişim


(c)2007 Copyright, Jinekologdr.com
  Sayfa 0.410 saniyede hazırlandı - 23 queries